Statut Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu
UCHWAŁA NR 42/2016
RADY MIEJSKIEJ W PRZEMYŚLU
z dnia 21 marca 2016 r.
w sprawie nadania Statutu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Przemyślu.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515 z późn. zm.) i art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1445 z póź. zm.) oraz art. 11 ust. 2 i art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.) - Rada Miejska w Przemyślu
uchwala, co następuje:
§ 1
Nadaje się Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Przemyślu statut stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Przemyśl.
§ 3
Traci moc uchwała Nr 133/2004 Rady Miejskiej w Przemyślu z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie nadania Statutu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Przemyślu oraz uchwały Rady Miejskiej w Przemyślu: Nr 111/2005 z dnia 12 maja 2005 r., Nr 139/2006 z dnia 22 czerwca 2006 r., Nr 188/2008 z dnia 11 września 2008 r. , Nr 79/2010 z dnia 29 kwietnia 2010 r., Nr 323/2011 z dnia 29 grudnia 2011 r., Nr 229/2013 z dnia 28 listopada 2013 r. i Nr 273/2013 z dnia 19 grudnia 2013 r. zmieniające uchwałę w sprawie nadania Statutu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Przemyślu.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r.
Przewodnicząca
Rady Miejskiej
Lucyna Podhalicz
Załącznik do uchwały Nr 42/2016
Rady Miejskiej w Przemyślu
z dnia 21 marca 2016 r.
Statut Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Przemyślu
Dział I. Postanowienia ogólne.
§ 1
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemyślu, zwany dalej MOPS, jest samodzielną jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, działającą jako wyodrębniona jednostka budżetowa Gminy Miejskiej Przemyśl.
- Siedzibą MOPS jest Miasto Przemyśl.
- Terenem działalności MOPS jest obszar Gminy Miejskiej Przemyśl.
- Nadzór nad MOPS w zakresie celowości, rzetelności i legalności podejmowanych działań sprawuje Prezydent Miasta Przemyśla.
Dział II. Przedmiot działalności
§ 2
- MOPS realizuje zadania należące do zadań własnych i zleconych gminy i powiatu określonych ustawami oraz zadania przyjęte do realizacji na podstawie zawartych porozumień z organami administracji rządowej lub jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie:
- pomocy społecznej,
- wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
- świadczeń rodzinnych,
- pomocy osobom uprawnionym do alimentów,
- świadczeń wychowawczych,
- pomocy materialnej dla uczniów w postaci zasiłków i stypendiów szkolnych,
- dodatków mieszkaniowych i energetycznych.
- Szczegółowy zakres zadań realizowanych przez MOPS, w tym strukturę organizacyjną MOPS określa Regulamin Organizacyjny MOPS zatwierdzany przez Prezydenta Miasta Przemyśla.
- Dla zapewnienia prawidłowej realizacji zadań statutowych MOPS współpracuje z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miejskiego w Przemyślu, z innymi jednostkami organizacyjnymi Miasta oraz właściwymi organami jednostek pomocniczych Miasta.
§ 3
- Przy MOPS działa Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności dla Miasta Przemyśla i Powiatu Przemyskiego zwany dalej Zespołem.
- Przewodniczącego Zespołu powołuje i odwołuje Prezydent Miasta Przemyśla.
Dział III. Cele i zadania MOPS.
§ 4
Celami działalności MOPS są:
- zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka,
- kompleksowa pomoc osobom i rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni w stanie pokonać wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia,
- przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej,
- doprowadzenia do możliwie pełnego usamodzielnienia osób i rodzin oraz doprowadzenie do integracji osób i rodzin ze środowiskiem,
- pomoc rodzinom we właściwym wypełnianiu ich funkcji i zadań,
- rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych w zakresie wynikającym z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych,
- orzekanie o niepełnosprawności i stopniach niepełnosprawności w ramach Zespołu, o którym mowa w § 3 ust. 1 niniejszego Statutu,
- pobudzanie społecznej aktywności w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin,
- współpraca z organizacjami pozarządowymi, Kościołem Katolickim i innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi w celu realizacji zadań pomocy społecznej.
§ 5
Zadania MOPS obejmują:
- tworzenie warunków organizacyjnych funkcjonowania pomocy społecznej, w tym rozbudowy niezbędnej infrastruktury socjalnej,
- analizę i ocenę zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia pomocy społecznej,
- pracę socjalną rozumianą jako działalność zawodową mającą na celu udzielenie pomocy osobom i rodzinom we wzmocnieniu lub odzyskaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi,
- zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin w szczególności poprzez:
- świadczenie usług przewidzianych ustawą o pomocy społecznej oraz innymi przepisami prawa,
- przyznawanie i wypłacanie świadczeń przewidzianych ustawą o pomocy społecznej oraz innymi przepisami prawa,
- współdziałanie z grupami i społecznościami lokalnymi mające na celu rozwijanie w nich zdolności do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów,
- organizowanie różnorodnych form pomocy, a także udział w rozwijaniu infrastruktury odpowiadającej zmieniającym się potrzebom społecznym,
- projektowanie budżetu w zakresie zadań statutowych MOPS,
- właściwą organizację pracy dla realizacji zadań oraz nadzór w zakresie gospodarowania przedzielonymi środkami publicznymi pod względem legalności, gospodarności i celowości,
- inspirowanie i podejmowanie działań zapobiegających konieczności korzystania przez osoby i rodziny ze świadczeń pomocy społecznej,
- zapewnienie warunków realizacji zadań statutowych MOPS.
Dział IV. Organizacja i zarządzanie MOPS.
§ 6
- Działalnością MOPS kieruje Dyrektor i reprezentuje go na zewnątrz, z którym nawiązuje i rozwiązuje stosunek pracy Prezydent Miasta Przemyśla.
- Dyrektor MOPS działa na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez Prezydenta Miasta Przemyśla, które określają jego uprawnienia i kompetencje.
- Dyrektor MOPS prowadzi postępowania i wydaje w tych sprawach decyzje administracyjne dla realizacji zadań statutowych i ustawowych MOPS na podstawie upoważnień udzielonych przez Radę Miejską oraz Prezydenta Miasta Przemyśla.
- Na wniosek Dyrektora MOPS Prezydent Miasta Przemyśla może upoważnić jego zastępców oraz innych pracowników MOPS do prowadzenia postępowań i wydawania w tych sprawach decyzji administracyjnych, jeżeli możliwość taką przewidują przepisy prawa.
- Dyrektor MOPS może wytaczać na rzecz obywateli powództwo o roszczenie alimentacyjne, jak też kierować wnioski o ustalenie niezdolności do pracy i stopnia niepełnosprawności do organów określonych odrębnymi przepisami.
- Dyrektor MOPS jest umocowany w ramach zwykłego zarządu do składania oświadczeń woli i dokonywania czynności prawnych związanych z funkcjonowaniem MOPS mających na celu realizację zadań statutowych lub ustawowych MOPS.
- Dyrektor MOPS jest upoważniony na podstawie odrębnych pełnomocnictw do reprezentowania Gminy Miejskiej Przemyśl przez sądami powszechnymi, administracyjnymi jak również przed innymi organami orzekającymi w sprawach objętych zakresem działania MOPS oraz do udzielania dalszych pełnomocnictw zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
- Dyrektor MOPS wydaje zarządzenia wewnętrzne, instrukcje, polecenia służbowe oraz wprowadza regulaminy dotyczące funkcjonowania MOPS.
- Zastępców Dyrektora MOPS zatrudnia Dyrektor MOPS po wcześniejszym uzyskaniu pozytywnej opinii Prezydenta Miasta Przemyśla.
- Dyrektor MOPS wykonuje czynności pracodawcy w stosunku do osób zatrudnionych w MOPS, a także w stosunku do pracowników obsługi administracyjno-biurowej Zespołu.
§ 7
MOPS sprawuje nadzór nad działalnością jednostek specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, oraz ośrodków wsparcia, domów pomocy społecznej i ośrodków interwencji kryzysowej.
Dział V. Gospodarka finansowa MOPS.
§ 8
- MOPS prowadzi gospodarkę finansową jako jednostka budżetowa Gminy Miejskiej Przemyśl zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu Gminy Miejskiej Przemyśl i odprowadza dochody na rachunek dochodów budżetu Gminy Miejskiej Przemyśl.
- MOPS posiada wyodrębniony rachunek bankowy.
- Podstawą gospodarki finansowej MOPS jest plan finansowy dochodów i wydatków opracowany przez Dyrektora MOPS i przyjęty w drodze uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Przemyślu.
- Dyrektor MOPS w celu realizacji zadań statutowych lub ustawowych MOPS zaciąga zobowiązania pieniężne do wysokości kwot ujętych w planie wydatków oraz środków funduszy celowych zaplanowanych do przekazania na realizację zadań lub rodzajów zadań.
- Zaciąganie zobowiązań przez Dyrektora MOPS wymaga kontrasygnaty Głównego Księgowego MOPS.
Dział VI. Postanowienia końcowe.
§ 9
Zmiany statutu mogę być dokonywane w trybie określonym do jego nadania.